Борис Коцев (1908 - 1959)
Борис Коцев (1908-1959)
Борис Коцев е роден на 8 октомври 1908 г. в град Враца в семейство на учители. Заради професията на родителите му учи на различни места, там където те преподават – селата Струпец и Долна Бешовица, Врачанско. През 1922 г. завършва прогимназия в Червен Бряг, Плевенско. От ученик е впечатлен от бита и народното творчество. 1930 г. постъпва в Художествената академия в София. Учи специалност декоративно изкуство и живопис. Докато следва, за да се издържа изписва реклами и табели, работи като карикатурист, бояджия, зидар. Завършва Академията в класа на проф. Дечко Узунов през 1935 г.
Естетическите му възприятия и творчески търсения го свързват с възникналото в 20-те години на ХХ век движение "Родно изкуство“. През 1936 г. участва за първи път в Обща художествена изложба за периода 1926-1936 г. (Х-та ОХИ). Включен е като гост на Дружество „Родно изкуство“ с картините „Трите грации“, „Мадона“, „Глава“. В българското изкуство Борис Коцев заема своето място наред с творци като Иван Милев, Владимир Димитров-Майстора, Пенчо Георгиев, Иван Пенков, Златю Бояджиев и Бенчо Обрешков.
През 1937 г. става отговорен редактор и карикатурист в прогресивния тогава хумористичен вестник „Хоровод“. В същата година е приет в Дружество „Съвременно изкуство“. В единадесетата ОХИ (1936-1937) Б.Коцев участва с „Походът на Симеон“ - темпера. В следващите ОХИ е неизменен член на „Съвременно изкуство“. През 1938, в XII-та ОХИ представя „Харамии“, „Болярско семейство“, „Севда“. В XIV-та ОХИ (1939-1940) е включен с „Добруджа“.
Борис Коцев печели конкурс и стипендия (1940) и заминава на специализация в Мюнхен. Там се усъвършенства се в областта на стенописа, мозайката и стъклописа при проф. Хилдебранд (до 1941). След обучението в Германия продължава да участва активно в художествения живот в България. През 1941 г., в XV-та ОХИ, като част от Дружество „Съвременно изкуство“ показва восъчно фреско „Сватба“. В XVI-та ОХИ (1942 г.) излага „Лято“ и „Български занаяти“. През 1943 г., на XVII-та ОХИ се представя със стенопис.
След многобройни участия в художествени изложби в България и Германия, Коцев организира първата си самостоятелна изложба в София през март 1947 г. В галерия „Призма“ представя 24 картини с разнообразни сюжети: пейзажи, битови композиции, интерпретации на народни обичаи.
Надарен със силно декоративно чувство и усет към детайла, художникът рисува еднакво вълнуващи камерни жанрови сцени и монументални епически табла. Работи като живописец, илюстратор, карикатурист, плакатист. Реализира проекти в областта на монументалната живопис, мозайката, пространственото оформление. Изработва проекти за мебели, текстил и керамика, като активно сътрудничи с предприятията производители. По негов проект са реализирани пощенски марки, търговски марки, реклами. Автор е на корици и илюстрации на многобройни литературни произведения. Рисува с всички традиционни живописни техники – маслена, темперна, фрескова, лакова, сграфито. Работи използвайки разнообразни основи – платно, картон, хартия, дърво, стена. Изпозва и живописния и графичния похват на изразяване. С умение си служи с многопластовост и еднопластовост, с чист цвят и преливни тонове, с лаконизъм и хумор. В голяма част от творбите му е пресътворен спомена за Враца и красотата на Северозапада. Картините му се възприемат като камерни произведения, но могат да бъдат превърнати и в стенописи, мозайки, гоблени и стъклописи. През 1958 г. оформя художествено с големи стенописни композиции палата на Министерство на земеделието на Пловдивския панаир.
Успява да реализира само три самостоятелни изложби. Втората е представена в София през януари 1957 г. Последната е с двадесет живописни творби в Румъния, Букурещ през 1959 г.
Умира на 7 декември 1959 г. в София.
Посмъртно негови самостоятелни изложби са представени в Берлин (1965 г. - Български културен център) и София (1979 г.). Творчеството му е богато и разнообразно. Той е възприеман като "един от най-странните и най-завършените художници, вживели се в българския фолклор. Борис Коцев изгражда личния си, неповторимо обаятелен стил, благодарение на тънкия си усет към ценностното в народното изкуство".
Картини на художника са собственост на най-престижните сбирки в България: НХГ, СГХГ, БНБ, Съюз на писателите, ХГ в Стара Загора, Враца, Варна, Сливен, Плевен, Русе, музеи и галерии в страната. Негови произведения са част от колекции в Германия, Русия, Полша, Румъния, Унгария, Холандия, Китай, Бразилия.
Филтър
Коледари
Борис Коцев
темпера
Алафранга
Борис Коцев
темпера, дъска
Крали Марко
Борис Коцев
гваш, хартия
За здраве
Борис Коцев
маслени бои, картон
Алафранга 3
Борис Коцев
маслени бои, дъска
Алафранга 2
Борис Коцев
маслени бои, дъска
Алфранга 1
Борис Коцев
маслени бои, дъска
Цар Иван Шишман
Борис Коцев
молив, хартия
Настрадин ходжа
Борис Коцев
туш, хартия
Крали Марко
Борис Коцев
гваш, хартия
Коледари
Борис Коцев
темпера
Българи
Борис Коцев
темпера, хартия
Хитър Петър и Настрадин ходжа
Борис Коцев
туш, хартия
Кукери
Борис Коцев
темпера
Българи
Борис Коцев
темпера
Копие на ктиторски лик на цар Иван Асен II от Зографския манастир
Борис Коцев
рисунка, молив
Св.Богородица
Борис Коцев
туш
Коледари
Борис Коцев
туш
На връщане от нивата
Борис Коцев
рисунка, туш
Хитър Петър и Настрадин Ходжа
Борис Коцев
рисунка, туш
Крали Марко
Борис Коцев
темпера
Мъжки портрет
Борис Коцев
темпера
Зографи
Борис Коцев
маслени бои, платно
Фрагмент
Борис Коцев
гваш
Портрет на Димитър Коцев
Борис Коцев
маслени бои, платно
Любовно признание
Борис Коцев
темпера, платно
Хайдути
Борис Коцев
темпера, шперплат
“Пейзаж”
Борис Коцев
маслени бои, платно
Aдрес
гр. София, кв. Изток,
ул. “М-р Юрий Гагарин” 22А,
vtodorova92@gmail.com
Tелефон
тел.
02/870 11 11
Павел Тодоров -
0888219265
Виктория Тодорова -
0887883880
Работно време
понеделник до петък - 10:00 - 19:00 часа,
събота - 10:00 - 15:00 часа